
38.9 mm ¨um dimension piston with 2 pieces of 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) suitable for Sachs 502, 50/2, 503 2AL, AAL, 2BL, ABL CH.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the images.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 38.85 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 3 mm |
| Total piston height (E) | 53 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 86 g |
| Pony OEM number | A2775 |
| Sachs OEM no. | 0286 377 013 |
| Sachs | 50 (Fahrtwind, 1.25 / 1.5 hp, DE) 502 (Saxonette) - AL , AML 50/2 - L CH (0.8 PS) , ML CH (0.8 PS) , MB (2.6 PS) , MLB (2.6 PS) 503 - AAL , ABL , 2AL / 2BL |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
CHF 19.90
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
CHF 10.90
CHF 24.22/l
BING O-ring Bing SRE & 85, Ø 20 mm
Color: black · Cord thickness: 1.4 mm · Manufacturer: BING · Number of components: 1 pcs · Material: Rubber · Surface: raw · Place of use: Carburetor · Ø inside: 17.2 mm · Ø outside: 20 mm · Area of application: Standard · Pony OEM number: A4281 · Sachs OEM no.: 0250 160 101
CHF 2.90
Oil seal NBR 15/30/7 B AS | Sachs 503, 50/2
Temperature resistance (min.): -30 - 100 °C · Shaft seal type: B - With sheet metal outer casing / one sealing lip. · Manufacturer: Sachs · Material: NBR · Ø outside: 30 mm · Ø inside: 15 mm · Width: 7 mm · Pony OEM number: A1830 · Sachs OEM no.: 0250 090 000
CHF 5.40
NSK E15 shoulder ball bearing 15/35/8 (A1149)
Bearing type: Shoulder bearing · Stock number: E15 · Inner ring width: 8 mm · Manufacturer: NSK · Bearing clearance: CN (standard) · Bearing cage: Brass cage ball-guided · Groove ring: No · Material: Brass · Material: Steel · Width: 8 mm · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 35 mm · Ball bearing closed: No · Area of application: Standard · Pony OEM number: A1149 · Sachs OEM no.: 0232 017 006
CHF 24.90
Shaft seal NBR 14.96x31.5x3.5 Pinion shaft | Sachs 502, 50/2, 503 (A1134)
Temperature resistance (min.): -30 - 100 °C · Surface: coated · Manufacturer: Sachs · Material: NBR · Place of use: Pinion shaft · Width: 3.5 mm · Ø inside: 14.96 mm · Ø outside: 31.5 mm · Area of application: Standard · Pony OEM number: A1134 · Sachs OEM no.: 0230 011 100 · Sachs OEM no.: 0230 011 200
CHF 7.50








