
38.3 mm ¨bermass piston with 2 pcs. 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) suitable for Sachs 502, 50/2, 503 2AL, AAL, 2BL, ABL CH mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
The piston kit is used for bored and honed cylinders.
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 38.25 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 3 mm |
| Total piston height (E) | 53 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 81 g |
| Pony OEM number | A2773 |
| Sachs OEM no. | 0286 377 011 |
| Sachs | 50 (Fahrtwind, 1.25 / 1.5 hp, DE) 502 (Saxonette) - AL , AML 50/2 - L CH (0.8 PS) , ML CH (0.8 PS) , MB (2.6 PS) , MLB (2.6 PS) 503 - AAL , ABL , 2AL / 2BL |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
CHF 19.90
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO flywheel trigger M26x1.5 / M22x1.5 | Puch, Sachs, Tomos, Beta 521
Width across flats trigger: 27 mm · Manufacturer: GPO · Clamping depth: 10 mm · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: blackened · Total length: 55 mm · Total length: 75 mm · Thread type: MF22x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF26x1.5 (fine pitch thread) · Width across flats Screw: 19 mm · Number of components: 1 pcs · Strength class: 8.8
CHF 9.90
Not in stock
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
CHF 10.90
CHF 24.22/l
NSK BO15 shoulder ball bearing 15/40/10 (A4502)
Bearing type: Shoulder bearing · Stock number: BO15 · Inner ring width: 10 mm · Manufacturer: NSK · Bearing cage: Brass cage ball-guided · Material: Brass · Material: Steel · Width: 10 mm · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 40 mm · Ball bearing closed: No · Area of application: Standard · Pony OEM number: A4502 · Sachs OEM no.: 0932 007 001
CHF 24.90
Oil seal NBR 15/30/7 B DUO | Sachs 50/2 / 503 (A1830)
Temperature resistance (min.): -30 - 100 °C · Shaft seal type: B DUO - With sheet metal outer casing / two sealing lips. · Manufacturer: Sachs · Material: NBR · Width: 7 mm · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 30 mm · Pony OEM number: A1830 · Sachs OEM no.: 0250 090 000
CHF 5.40
swiing® revival gasket 0.4 mm gearbox cover | Sachs 502, 50/2, 50/3, 50/4 (A1827)
Color: sand-colored · Thickness: 0.4 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Number of components: 1 pcs · Number of fixing points: 5 pcs · Material: Sealing paper · Total length: 210 mm · Width: 130 mm · Pony OEM number: A1827 · Sachs OEM no.: 0250 087 100
CHF 5.90








