
38.0 mm replacement piston with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) suitable for Puch Maxi S / N, Puch X30 Sport NS / NL, as well as Puch X30 Velux mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 37.95 mm |
| Compression height (C) | 22.5 mm |
| Curvature (D) | 3.55 mm |
| Total piston height (E) | 50.05 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Weight piston kit | 75 g |
| Puch | ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Velux) 2-speed MS, MV, MV50 3-speed VSD, DS, VZ, MC |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Total length: 130 mm · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
CHF 19.90
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Manufacturer: GPO · Total length: 145 mm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Ø mounting hole: 5 mm · Width: 105 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Height: 5.3 mm · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm · Color: silver · Number of fixing points: 2 pcs · Thread length: 8 mm
CHF 10.90
GPO 15 mm carburetor tuning | Puch
Manufacturer: GPO · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRE · Material: Aluminum · Nominal diameter: 15 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Total length: 66 mm · Ø Inside entrance: 15 mm · Width: 50 mm · Ø Output inside: 15 mm · Height: 95 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Ø Internal connection: 20 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Area of application: Tuning · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.17 · Nozzle size: 62 · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
CHF 64.90
GPO fork lock | Puch
Ø rotating part: 12 mm · Manufacturer: GPO · Wide locking block: 4.1 mm · Locking block length: 15.3 mm · Material: Brass · Material: Spring steel · Material: Steel · Width: 17 mm · Ø outside: 12 mm · Length of turned part: 25.6 mm · Total length: 40.8 mm · Ø Pin: 8 mm
CHF 10.50
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard · Number of components: 1 pcs
CHF 2.40
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
CHF 10.90
CHF 24.22/l
swiing® ingenious exhaust manifold 28 mm chrome | Puch X30 Velux
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Ø inside: 25 mm · Ø outside: 28 mm · Total length: 380 mm · Color: Chrome · Mounting type: Stud bolts & nuts · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing outlet: 42 mm
CHF 39.90









