
39.0 mm piston with an L-piston ring with internal circlip (IS) suitable for Zündapp KS50 / KS80 small engine bikes, which have a Zündapp engine type 530 installed.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 38.95 mm |
| Compression height (C) | 26 mm |
| Curvature (D) | 1.5 mm |
| Total piston height (E) | 51.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | L-ring |
| Nominal diameter | 39 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | AB |
| Weight piston kit | 78 g |
| Zündapp |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
CHF 19.90
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO gasket set carburetor Bing SRE
Thickness: 0.5 mm · Thickness: 0.9 mm · Thickness: 1.5 mm · Manufacturer: GPO · Material: Sealing paper · Component group Carburetor: Sealing, revising · Carburetor type: SRE · Camouflaged: No · Ø inside: 7.8 mm · Ø inside: 41 mm · Ø outside: 12.2 mm · Ø outside: 45 mm
CHF 4.90
NGK BR8HIX Spark plug short thread suppressed Iridium
Manufacturer: NGK · Candle designation: BR8HIX · Candle thread type: short · Spark plug socket: M4 · Spark plug socket: SAE · Electrode material: Iridium · Suppressed: Yes · Thread type: MF14x1.25 (fine pitch thread) · Width across flats: 21 mm · Area of application: High End · Area of application: MX · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
CHF 23.50
Mitas 2.00 - 2.25 x 17" tube
Manufacturer: Mitas · Tire width: 2 - 2.25 " · Tire width: 2.25 " · Tire width [mm]: 57.15 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Wheel size: 17 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Valve type: TR6 car valve
CHF 15.90
Not in stock
Mitas 2.25 x 17" tires B4 Allround whitewall
Inventory-managed: No · Manufacturer: Mitas · Tire width: 2.25 " · Color: black · Color: white · Width: 2 1/4 " · Wheel size: 17 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Speed index: J = 100 km/h · Load capacity index: 39 = 136 kg · Profile type: B4 · Tire type: Allround · White wall: Yes · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
CHF 74.90
Union egg lamp large with switch (side mounting) NOS
Ø outside: 130 mm · Width: 140 mm · Manufacturer: Union · Area of application: Original · Material: Steel · Color: Chrome · Color: gray · Housing material: Steel · Surface: chrome-plated · Surface: varnished · Lens material: Glass · Tension: 6 V · Tension: 12 V · Bulb holder: P26s · Test mark: none · Depth: 170 mm · Mounting type: Screws · Speedometer recording: 48 mm · Battery operated: No · Switch included: Yes · Number of fixing points: 2 pcs · Thread size: M8
CHF 299.90
Shift lever 2-speed (Magura replica) gray / gray
Housing material: Aluminum · Surface: galvanized (blue) · Surface: varnished · Material lever: Sheet metal (steel) · Color: gray · Ø inside: 22 mm · Total length: 150 mm · Number of gears: 2 pcs · Puch OEM number: 320.3.32.004.0 · Sachs OEM no.: 0289 055 000 · Magura OEM number: 0129912 · Magura OEM number: 0129918
CHF 69.90









