
Reinforced motocross handlebars for your moped, moped and small motorcycle. The chrome-plated handlebar is mounted on the fork plate.
Both balance ends are slightly bent backwards. A red and silver "MOTO CROSS" badge is riveted to the crossbar.
Height: 130 mm
Width: 870 mm
Ø tube: 22 mm
Length of handlebar ends (for handle mounting): 240 mm
Length fork plate mount: 110 mm
Matching attachments such as clamps, steerer nuts, grips, etc. can be found in the accessories section.
A quality product made in Portugal.
| Manufacturer | Made in Portugal |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Clamping diameter | 22 mm |
| Ø outside | 22 mm |
| Fork plate holder length | 110 mm |
| Width | 870 mm |
| Height | 130 mm |
| Mounting type | Fork plate |
| Length handlebar ends | 240 mm |
| Crossbar | Yes |
| Ø Strut | 21 mm |
| Strut length | 260 mm |
Accessories & related products
swiing® revival steerer tube nut M26x1 closed fork plate Inox
Ø outside: 36.6 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Drive: External hexagon · Height: 14 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Width across flats: 30 mm
CHF 18.90
Explore categories from Handlebar & stem
Moped fans also bought
Rectangular rear light (ULO replica) Budget
Material: Plastic · Test mark: none · Color: black · Color: red · Ø Receptacle: 3.5 mm · Width: 65 mm · Bulb holder: BA9s · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 1 pcs · Depth: 55 mm · Battery operated: No · Brake light: No · Reflectors: Yes · Pony OEM number: P777 · Puch OEM number: 321.1.55.100.0
CHF 9.50
swiing® revival screw M7x35 clamping bridge | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Drive: Hexagon socket · Screw head: Cylinder head · Ø External head: 10.5 mm · Total length: 41.6 mm · Thread type: M7x1 (standard thread) · Thread length: 34.6 mm · Shank: No · Number of components: 1 pcs · Width across flats: 5 mm · Strength class: 8.8
CHF 2.90
GPO steerer tube nut M26x1 closed fork plate chrome
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Nut type: Cap nut · Drive: External hexagon · Height: 13.8 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Ø outside: 28.9 mm · Ø outside: 36.4 mm · Thread depth: 12 mm · Width across flats: 30 mm · Area of application: Standard
CHF 9.90
Handlebar fork plate 8 cm with wide chrome strut
Ø outside: 22 mm · Width: 820 mm · Material: Steel · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Clamping diameter: 22 mm · Fork plate holder length: 130 mm · Height: 80 mm · Mounting type: Fork plate · Length handlebar ends: 240 mm · Crossbar: Yes · Ø Strut: 13 mm · Strut length: 260 mm
CHF 32.90






