
Close-off nut (steering head nut) with M26 x 1 mm thread for the fork of your moped, moped and small motorcycle.
The closed steering head nut is suitable for handlebars with fork plate mounting.
Dimensions of the steering nut
Slot width: 29.5 mm
Total height: 14 mm
Ø outside: 36.5 mm
Thread depth: 11 mm
Material: Steel, chrome-plated
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Material | Steel |
| Manufacturer | GPO |
| Ø outside | 36.4 mm, 28.9 mm |
| Surface | chrome-plated |
| Nut type | Cap nut |
| Height | 13.8 mm |
| Nominal diameter (thread) | 26 mm |
| Thread type | MF26x1 (fine pitch thread) |
| Drive | External hexagon |
| Thread depth | 12 mm |
| Width across flats | 30 mm |
| Area of application | Standard |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) |
| Zündapp Belmondo |
| Tomos |
Accessories & related products
66HEROES steerer tube nut M26x1 closed pointed fork plate chrome
Material: Steel · Height: 53 mm · Ø outside: 36.5 mm · Manufacturer: 66HEROES · Surface: chrome-plated · Nut type: Pointed nut · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Drive: External hexagon · Nominal diameter (thread): 26 mm · Thread depth: 11 mm · Width across flats: 30 mm
CHF 20.90
swiing® ingenious control bearing M26x1, 31 mm High End | Puch
Material: Steel · Color: black · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Ø outside: 43.3 mm · Surface: gas nitrided · Bearing type: Bearing ring · Ø mounting frame: 21.15 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Ø inside: 26.8 mm
CHF 54.90
Explore categories from Fork
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm · Mounting type: Union nut
CHF 9.90
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Manufacturer: Magura · Ø outside: 5 mm · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Total length: 6 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm · Drive: Slot · Screw head: Lens head · Number of components: 2 pcs
CHF 2.00
swiing® revival screw M7x35 clamping bridge | Puch
Material: Steel · Total length: 41.6 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread length: 34.6 mm · Number of components: 1 pcs · Surface: galvanized (blue) · Ø External head: 10.5 mm · Thread type: M7x1 (standard thread) · Drive: Hexagon socket · Shank: No · Nominal diameter (thread): 7 mm · Screw head: Cylinder head · Strength class: 8.8 · Area of application: Standard · Width across flats: 5 mm
CHF 2.90






