
Complete AR 2/10 carburetor incl. screen suitable for your MBK Motobecane 4/85 (AV71) moped / moped.
The complete set, as shown in the pictures, is included in the scope of delivery.
You can find more carburetors in the accessories section.
French quality product from the manufacturer Gurtner in first-issue quality.
| Nominal diameter | 10 mm |
| Width | 80 mm |
| Manufacturer | Gurtner |
| Material | Aluminum |
| Area of application | Standard, Original |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Total length | 50 mm |
| Height | 101 mm |
| Ø without reducing sleeve | 19 mm |
| Ø Internal connection | 16 mm |
| Ø Inside entrance | 10 mm |
| Ø Output inside | 10 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Choke control | Cable choke |
| Nozzle size | 52 |
| MBK / Motobécane |
Accessories & related products
Gurtner carburetor AR 2/12 original | MBK / Motobécane (AV7)
Nominal diameter: 12 mm · Width: 80 mm · Manufacturer: Gurtner · Material: Aluminum · Area of application: Original · Area of application: Standard · Component group Carburetor: Carburetor complete · Total length: 50 mm · Height: 101 mm · Ø without reducing sleeve: 19 mm · Ø Inside entrance: 12 mm · Ø Internal connection: 17 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Output inside: 12 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Choke control: Cable choke · Nozzle size: 54
CHF 79.90
Not in stock
Gurtner fuel filter carburetor AR2 / DG | Peugeot 102, 103, MBK, Motobécane
Manufacturer: Gurtner · Material: Plastic · Component group Carburetor: Adjusting screws, float, etc. · Color: white · Carburetor type: Gurtner AR · Carburetor type: Gurtner DG · Ø outside: 8 mm · Total length: 29 mm
CHF 9.80
Gurtner spring throttle slide carburetor AR | MBK, Motobécane (AV7, AV10)
Spring design: Pressure spring · Ø inside: 8 mm · Ø outside: 9.5 mm · Ø wire: 0.8 mm · Manufacturer: Gurtner · Area of application: Original · Material: Spring steel · Area of application: Standard · Carburetor type: Gurtner AR · Total length: 33.5 mm · Number of components: 1 pcs
CHF 3.50
Moped fans also bought
Saddle Diamond barrel springs black
Width: 290 mm · Material: Imitation leather · Material: Steel · Ø Saddle tube holder: 22 mm · Color: Chrome · Color: black · Surface: chrome-plated · Spring-loaded: Yes · Total length: 300 mm · Lettering: No · Height: 70 mm · Height: 150 mm · Number of fixing points: 1 pcs
CHF 94.90
Gurtner carburetor AR 2/12 original | MBK / Motobécane (AV7)
Nominal diameter: 12 mm · Width: 80 mm · Manufacturer: Gurtner · Material: Aluminum · Area of application: Original · Area of application: Standard · Component group Carburetor: Carburetor complete · Total length: 50 mm · Height: 101 mm · Ø without reducing sleeve: 19 mm · Ø Inside entrance: 12 mm · Ø Internal connection: 17 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Output inside: 12 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Choke control: Cable choke · Nozzle size: 54
CHF 79.90
Not in stock
Gurtner nozzle #50 AR2 | MBK, Motobécane (AV7)
Manufacturer: Gurtner · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 1 pcs · Carburetor type: Gurtner AR · Total length: 22 mm · Drive: External hexagon · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Thread length: 5 mm · Width across flats: 8 mm · Nozzle thread: M7x1 (standard thread) · Nozzle size: 50
CHF 7.50
Not in stock
Gurtner nozzle #52 AR2 | MBK, Motobécane (AV7)
Manufacturer: Gurtner · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 1 pcs · Carburetor type: Gurtner AR · Total length: 22 mm · Drive: External hexagon · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Thread length: 5 mm · Width across flats: 8 mm · Nozzle thread: M7x1 (standard thread) · Nozzle size: 52
CHF 7.50








