
43 mm piston kit with two 1.5 mm rectangular piston rings with side protection (FS) for your Piaggio Ciao, Si, Bravo, Boxer and Grillo moped / moped.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | GPO |
| Nominal diameter | 43 mm |
| Ø outside piston (A) | 42.94 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Compression height (C) | 26.5 mm |
| Curvature (D) | 2.5 mm |
| Total piston height (E) | 50.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Weight piston kit | 82 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo Gilera CBA Gilera Citta |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
CHF 19.90
43 mm cylinder | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 43 mm · Manufacturer: Quenching · Material: Gray cast iron · Surface: sandblasted · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Ø piston pin (B): 10 mm · Outlet type: straight · Decompressor: Yes · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
CHF 59.90
CHF 49.90
Meteor piston 43 mm Polini cylinder (10 mm KoBo) | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 43 mm · Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 42.93 mm · Compression height (C): 26.6 mm · Curvature (D): 2.4 mm · Total piston height (E): 50.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Weight piston kit: 87 g
CHF 62.50
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Rim ring 1.20 x 17" chrome
Nominal diameter: 431.6 mm · Manufacturer: Made in Italy · Material: Steel · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Wheel size: 17 " · Rim well depth: 3.6 mm · Overall width outside: 36.8 mm · Jaw width [inch]: 1.2 " · Jaw width [mm]: 29.4 mm · Ø Nipple hole: 6.7 mm · Number of spoke holes: 36 pcs
CHF 58.50
swiing® ingenious puller flywheel | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Width across flats trigger: 10 mm · Width across flats trigger: 17 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Number of components: 3 pcs · Material: Steel · Surface: blackened · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 12 mm · Diameter: 24 mm · Total length: 100 mm · Width across flats Screw: 19 mm · Thread type: MF12x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF17x1 (fine pitch thread) · Area of application: (Dis)assembly tool
CHF 17.90
Olympia cylinder head for 41 - 43 mm cylinder kit | Piaggio Ciao
Manufacturer: Olympia · Material: Aluminum · Ø cylinder: 41 - 43 mm · Total length: 120 mm · Width: 78 mm · Height: 60 mm · Candle thread: short · Number of fixing points: 3 pcs · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
CHF 25.90
43 mm cylinder | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 43 mm · Manufacturer: Quenching · Material: Gray cast iron · Surface: sandblasted · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Ø piston pin (B): 10 mm · Outlet type: straight · Decompressor: Yes · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
CHF 59.90
CHF 49.90








