
39.2 mm piston with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) suitable for Sachs 502, 50/2, 503 2AL, AAL, 2BL, ABL CH mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 39.2 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 3 mm |
| Total piston height (E) | 53 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 88 g |
| Pony OEM number | A2776 |
| Sachs OEM no. | 0286 377 014 |
| Sachs | 50 (Fahrtwind, 1.25 / 1.5 hp, DE) 502 (Saxonette) - AL , AML 50/2 - L CH (0.8 PS) , ML CH (0.8 PS) , MB (2.6 PS) , MLB (2.6 PS) 503 - AAL , ABL , 2AL / 2BL |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Total length: 130 mm · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
CHF 19.90
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
BERU spark plug connector / 1 kΩ interference suppressed
Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Color: silver · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
CHF 8.80
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Screw head: Hexagon · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Thread type: M6x1 (standard thread) · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Ø Bundle: 6 mm · Ø outside: 8 mm · Total length: 15 mm · Thread length: 7 mm · Width across flats: 7 mm · Area of application: Standard
CHF 2.50
Meteor piston 38.9 mm oversize | Sachs 50/2 & 503
Manufacturer: Meteor · Nominal diameter: 38 mm · Ø outside piston (A): 38.85 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 28 mm · Curvature (D): 3 mm · Total piston height (E): 53 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm · Weight piston kit: 86 g · Pony OEM number: A2775 · Sachs OEM no.: 0286 377 013
CHF 49.90
Meteor piston 39.5 mm oversize | Sachs 50/2 & 503
Manufacturer: Meteor · Nominal diameter: 38 mm · Ø outside piston (A): 39.45 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 28 mm · Curvature (D): 3 mm · Total piston height (E): 53 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm · Weight piston kit: 90 g
CHF 49.90
Gasket cylinder base 0.5 mm | Sachs 50/2, 503
Material: Sealing carton · Place of use: Cylinder base · Thickness: 0.5 mm · Hole pattern [mm]: 60 x 40 · Area of application: Standard · Alternative version of the Pony OEM number: A1848 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0250 113 100
CHF 3.90








