
38.0 mm piston with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) for original Puch Maxi and X30 Sport mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 37.97 mm |
| Compression height (C) | 22.7 mm |
| Curvature (D) | 3.3 mm |
| Total piston height (E) | 52.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | 3 |
| Weight piston kit | 79 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Sport) Z50 (X30 Velux) 2-speed MS, MV, MV50 3-speed VSD, DS, VZ, MC |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Area of application: (Dis)assembly tool · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm
CHF 19.90
GPO gasket set cylinder original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Number of components: 4 pcs · Ø cylinder: 38 mm · Thickness: 0.3 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 1.8 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: Yes · Hole spacing outlet: 42 mm · Area of application: Standard
CHF 7.40
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® revival oil filler plug with sealing ring | Puch E50
Surface: galvanized (blue) · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Number of components: 2 pcs · Thread type: M10x1.5 (standard thread) · Total length: 14.6 mm · Screw head: Lens head · Ø External head: 14 mm · Thread length: 6 mm · Drive: Slot · Puch OEM number: 364.1.10.660.1
CHF 3.50
Meteor piston 38 mm #2 | Puch
Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 37.96 mm · Compression height (C): 22.7 mm · Curvature (D): 3.3 mm · Total piston height (E): 52.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Nominal diameter: 38 mm · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: 2 · Weight piston kit: 79 g
CHF 49.90
GPO gasket set carburetor Bing SRE
Manufacturer: GPO · Camouflaged: No · Material: Sealing paper · Component group Carburetor: Sealing, revising · Carburetor type: SRE · Thickness: 0.5 mm · Thickness: 0.9 mm · Thickness: 1.5 mm · Ø inside: 7.8 mm · Ø inside: 41 mm · Ø outside: 12.2 mm · Ø outside: 45 mm
CHF 4.90
swiing® revival 12 mm carburetor "Original" | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Carburetor complete · Color: gray · Carburetor type: SRE · Nominal diameter: 12 mm · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Ø Internal connection: 20 mm · Nozzle size: 52 · Ø Inside entrance: 12 mm · Total length: 65 mm · Ø Output inside: 12 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle block: 2.15 · Mounting type: Plug connection clamped · Clamping screw torque (max.): 4 N/m · Width: 50 mm · Height: 108 mm · Area of application: Standard · Puch OEM number: 349.6.15.400.0 · Puch OEM number: 349.7.15.700.0
CHF 69.90








