
Drive for the speedometer cable of Piaggio Ciao and Boxer mopeds / mopeds with 17-inch rims. The speedometer drive is mounted on the left-hand side of the front wheel and has a bracket for mounting and locking.
The mounting dimension for the square is 2.6 mm or 1.8 mm with the enclosed adapter. This means that VDO speedometer cables and their replicas can be used. The diameter for the wheel axle is 11 mm as usual.
A grease nipple is embedded in the housing for servicing the speedometer drive or for pressing grease into the speedometer worm.
| Place of use | left, right |
| Manufacturer | GPO |
| Material | Aluminum |
| Wheel size | 17 " |
| Ø outside | 41 mm |
| Ø axle | 11 mm |
| 4-edge speedometer cable | 2.6 mm, 1.8 mm |
| Ø mounting hole | 11 mm |
| Total height | 10 mm |
| Thread type | MF10x1 (fine pitch thread) |
| Piaggio OEM number | 144744 |
| Piaggio | Ciao - P , SC Boxer |
Explore categories from Speedometer & drive
Moped fans also bought
CIF Clamping screw front brake | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: CIF · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Drive: External hexagon · Ø outside: 11 mm · Screw head: Hexagon · Total length: 25 mm · Thread type: M7x1 (standard thread) · Thread length: 19.5 mm · Number of components: 6 pcs · Width across flats: 11 mm
CHF 3.90
Malossi air filter | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: Malossi · Area of application: Tuning · Color: black · Material: Plastic · Filter type: Foam · Ø outside: 53.2 mm · Total length: 31.2 mm · Ø Internal connection: 51 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Width: 95 mm · Height: 88.7 mm · Camouflaged: No
CHF 19.90
Giannelli New Power exhaust Ø 25 mm | Piaggio Ciao, Bravo
Manufacturer: Giannelli · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Ø Silencer: 74 mm · Total length: 665 mm · Mounting type: Welded lug · Number of fixing points: 1 pcs · Ø Internal connection: 22 mm · Ø Flame tube outside: 25 mm · Exhaust type: Cylindrical · Flame tube attachment: Plug connection clamped
CHF 72.90
GPO speedometer drive 17" with bracket axle 11 mm (for VDO speedometer cable)
Ø outside: 41 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Place of use: left · Place of use: right · Wheel size: 17 " · Ø axle: 11 mm · 4-edge speedometer cable: 1.8 mm · 4-edge speedometer cable: 2.6 mm · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread) · Ø mounting hole: 11 mm · Total height: 10 mm
CHF 24.90





