
41.0 mm replacement piston with a rectangular piston ring with flank circlip (FS) and an L-shaped piston ring with internal circlip (IS) for the blown 41 mm Puch X30 Velux mopeds / mopeds and M50, MS50, VS50, DS50, VZ50 small engine bikes with 12 mm piston pin.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | GPO |
| Ø outside piston (A) | 40.94 mm |
| Compression height (C) | 23.2 mm |
| Curvature (D) | 3.7 mm |
| Total piston height (E) | 49.3 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Nominal diameter | 41 mm |
| Piston ring mold | L-ring, Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS), Flank safety device (FS) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 85 g |
| Puch | ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Velux) 2-speed MS, MV, MV50 3-speed VSD, DS, VZ, MC |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool
CHF 19.90
GPO 41 mm cylinder kit fan-cooled 12 mm KoBo | Puch X30 Velux, NG-2AH
Nominal diameter: 41 mm · Manufacturer: GPO · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Gray cast iron · Surface: sandblasted · Displacement: 60 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 43.2 mm · Ø outlet inside: 19.4 mm · Ø Inlet inside: 14.6 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 32 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
CHF 109.90
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Diameter: 5.95 mm · Thread length: 12 mm · Total length: 30 mm · Strength class: 10.9
CHF 1.80
GPO gasket set 40 - 41 mm cylinder fan-cooled | Puch X30 NG-2AH, Velux
Manufacturer: GPO · Ø cylinder: 40 mm · Ø cylinder: 41 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Area of application: Tuning · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Number of components: 4 pcs · Decompressor: Yes
CHF 8.90
swiing® revival stud bolt cylinder base M6x26 (10.9 strength) | Sachs
Material: Steel · Total length: 26 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread length: 9 mm · Thread length: 13 mm · Diameter: 5.8 mm · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Strength class: 10.9
CHF 1.80
GPO cylinder gasket set BAD ASS Lucifer / GPO Sombrero 41 mm | Puch X30 Velux, M50, MS
Material: Aluminum · Material: Sealing paper · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 0.45 mm · Manufacturer: GPO · Number of components: 4 pcs · Ø cylinder: 41 mm · Ø outlet inside: 27 mm · Hole spacing inlet: 32 mm · Decompressor: Yes · Hole spacing outlet: 32 mm · Area of application: Tuning · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm
CHF 19.90
GPO 41 mm cylinder kit fan-cooled 12 mm KoBo | Puch X30 Velux, NG-2AH
Nominal diameter: 41 mm · Manufacturer: GPO · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Gray cast iron · Surface: sandblasted · Displacement: 60 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 43.2 mm · Ø outlet inside: 19.4 mm · Ø Inlet inside: 14.6 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 32 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
CHF 109.90
GPO 41 mm "Sombrero" cylinder kit | Puch X30 Velux, NG-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Gray cast iron · Nominal diameter: 41 mm · Displacement: 57 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Ø cylinder neck: 44.7 mm · Ø outlet inside: 25 mm · Ø Inlet inside: 19 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 32 mm · Decompressor: No · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Area of application: Tuning · Camouflaged: No
CHF 199.90







