
38.0 mm piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) suitable for mopeds / mopeds with Sachs 503 AB / AC engines.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 37.97 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 2 mm |
| Total piston height (E) | 51 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | B |
| Weight piston kit | 75 g |
| Pony OEM number | A5685B |
| Sachs OEM no. | 0286 382 306 |
| Sachs | 503 - AB , AC |
Accessories & related products
swiing® revival cylinder base gasket | Sachs 503 AB / AC / ADV
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Sealing paper · Place of use: Cylinder base · Thickness: 0.4 mm · Ø inside: 56 mm · Hole pattern [mm]: 55 x 55 · Area of application: Standard
CHF 4.40
Not in stock
Meteor piston ring 38 x 1.5 (IS) | Sachs 503 AB, AC
Manufacturer: Meteor · Diameter: 38 mm · Nominal diameter: 38 mm · Thick piston ring: 1.6 mm · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Height: 1.5 mm · Area of application: Original · Pony OEM number: A1101 · Sachs OEM no.: 0215 100 100
CHF 9.90
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
NSK 6201 ball bearing 12/32/10
Bearing type: Shoulder bearing · Stock number: 6201 · Inner ring width: 10 mm · Manufacturer: NSK · Bearing clearance: CM (special/noise-reduced) · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Groove ring: No · Material: Steel · Width: 10 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 32 mm · Ball bearing closed: No · Area of application: Standard
CHF 8.50
swiing® revival cylinder base gasket | Sachs 503 AB / AC / ADV
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Sealing paper · Place of use: Cylinder base · Thickness: 0.4 mm · Ø inside: 56 mm · Hole pattern [mm]: 55 x 55 · Area of application: Standard
CHF 4.40
Not in stock
ESJOT sprocket 40 teeth (4/5/6 hole) Ø 98 mm cranked black
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Ø inside: 98 mm · Manufacturer: ESJOT · Color: black · Material: Steel · Surface: powder-coated · Number of teeth: 40 pcs · Thickness: 4.5 mm · Ø mounting hole: 7 mm · Ø bolt circle: 115 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Cranking (offset): 12 mm
CHF 29.90
swiing® revival gasket set | Sachs 503 AB, AC wide wall
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Aluminum · Material: Copper · Material: Rubber · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Ø outlet inside: 24 mm · Number of components: 21 pcs · Hole spacing outlet: 38.5 mm · Hole pattern [mm]: 56 x 56 · Area of application: Standard
CHF 44.90
swiing® revival gasket set cylinder | Sachs 503 AB, AC, ADV (wide wall)
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Copper · Material: Rubber · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Ø cylinder: 38 mm · Ø outlet inside: 23 mm · Number of components: 6 pcs · Hole spacing inlet: 37.5 mm · Hole spacing outlet: 37.5 mm · Hole pattern [mm]: 55 x 55 mm · Decompressor: No · Area of application: Standard
CHF 25.90








