
Steel cover plate for the reed valve inlet of the 47 mm Gilardoni italkit Puch cylinder kit.
The reed valve cover is used to close the reed valve system in order to convert the cylinder kit to a housing inlet (GME).
Outer dimensions: 72.5 x 48 mm
Hole pattern: 60 x 35 mm
Material thickness: 5 mm
Material: steel
You can find corresponding additional material such as seals, sealing compound etc. in the accessories section.
| Manufacturer | MBR |
| Material | Steel |
| Surface | raw |
| Area of application | Tuning |
| Total length | 72.5 mm |
| Mounting type | Screws |
| Width | 48 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Ø mounting hole | 6.3 mm |
| Hole pattern [mm] | 60 x 35 mm |
| Puch |
Accessories & related products
Gilardoni italkit 47 mm cylinder kit without cylinder head | Puch
Nominal diameter: 47 mm · Manufacturer: Gilardoni italkit · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 75 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 51 mm · Ø outlet inside: 26.5 mm · Ø Inlet inside: 18.3 mm · Inlet window: 38.5 x 25.8 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing inlet: 35.5 mm · Hole spacing inlet: 60 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: slanted · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
CHF 209.90
Elring Dirko HT sealing compound red (silicone) high temp. 70 ml elastic up to 315°C
Manufacturer: Elring · Area of application: Chemistry · Color: red · Contents: 70 ml · Hazard warning: Causes serious eye irritation · Signal word: Attention · Hazard pictogram: GHS07 - Caution dangerous · Gap dimension (max.): 2 mm · Temperature resistance (min.): -60 - 300 °C
CHF 22.90
CHF 327.14/l
Explore categories from Carburetor & intake system
Moped fans also bought
Return spring brake plate | Puch Maxi
Spring design: Nose feather · Spring design: Torsion spring · Length spring hook: 50 mm · Leg length: 45 mm · Ø wire: 2.4 mm · Material: Spring steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 125 mm · Ø inside: 25.5 mm · Ø outside: 30 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard
CHF 4.90
Stage6 8-folding diaphragm by Moto Tassinari (Gilardoni italkit)
Manufacturer: Stage6 · Material: Plastic · Surface: raw · Number of flaps: 8 pcs · Membrane material: Carbon · Thick membrane platelets: 0.4 mm · Ø mounting hole: 6.6 mm · Mounting type: Screws · Total length: 77 mm · Width: 49 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 60 x 35 mm · Area of application: High End
CHF 114.90
Not in stock




