
Mazzucchelli crankshaft for rotary valve intake suitable for your Vespa P125X, PX125 Lusso, PX125 MY, P150X, P150S, PX150 MY, Cosa 125, Cosa 150, GTR, TS, Sprint Veloce and Super 150.
This cleanly processed shaft is designed for standard setups with rotary valve intake and is therefore suitable if you want to reliably repair your scooter. The timing is 112° / 6° after TDC.
| Manufacturer | Mazzucchelli |
| Material | Steel |
| Cheek type | standard |
| Crankshaft stroke | 57 mm |
| Connecting rod length center-center | 105 mm |
| Total length of crankpin on clutch side | 58 mm |
| Total length crankpin ignition side | 76 mm |
| Ø crank webs | 98 mm |
| Ø piston pin (B) | 15 mm |
| Ø Connecting rod eye | 19 mm |
| Ø Bearing seat (clutch side) | 25 mm |
| Ø Bearing seat (ignition side) | 25 mm |
| Thread type | MF12x1.25 (fine pitch thread), MF12x1.5 (fine pitch thread) |
| Dimension needle bearing | 15x19x20 |
| Area of application | Standard |
| Wide crank webs | 38.9 mm |
| Piaggio OEM number | 133154, 131121 |
| Vespa | Vespa PX, T5, Cosa - P125X · VNX1T · 1977 - 1982 (PX alt) Aussenverschluss , P125X · VNX2T · 1981 - 1984 (PX alt) Innenverschluss , PX125 E · VNX2T · 1982 - 1993 / Lusso / Arcobaleno , PX125 · VNX2T · 1993 - 1996 Classic , PX125 · VNX2T · 1997 - 1999 (Disc) , PX125 · ZAPM471 · 2001 MY Katalysator (Millenium) , P150X · VLX1T · 1978 - 1993 , P150S · VBX1T · 1978 - 1990 , PX150 · ZAPM742 · 2001 MY Katalysator (Millenium) , Cosa 125 · VNR1T · I 1988 - 1992 II 1992 - 1998 , Cosa 150 · VLR1T · I 1988 - 1991 II 1992 - 1995 |
Accessories & related products
Nadella ball bearing 25/62/12 crankshaft Kulu | Vespa Largeframe, Wideframe
Bearing type: Deep groove ball bearing · Inner ring width: 12 mm · Manufacturer: Nadella · Ball bearing closed: No · Groove ring: No · Material: Steel · Ø inside: 25 mm · Ø outside: 62 mm · Width: 12 mm · Piaggio OEM number: 26278 · Piaggio OEM number: 097804
CHF 24.90
Pinasco ball bearing 25/62/12 crankshaft Kulu | Vespa Largeframe, Wideframe
Bearing type: Deep groove ball bearing · Inner ring width: 12 mm · Ball bearing closed: No · Manufacturer: Pinasco · Bearing cage: Plastic cage · Groove ring: No · Material: Steel · Ø inside: 25 mm · Ø outside: 62 mm · Width: 12 mm · Piaggio OEM number: 097804
CHF 69.90
Explore categories from Engine block
Moped fans also bought
RMS screw set M7 engine housing 54 pcs | Vespa Largeframe
Manufacturer: RMS · Material: Steel · Surface: burnished · Thread type: M7x1 (standard thread) · Shank: Yes · Number of components: 54 pcs · Piaggio OEM number: 001447 · Piaggio OEM number: 012485 · Piaggio OEM number: 014565 · Piaggio OEM number: 239153
CHF 44.90




