
Black painted center stand suitable for your Hercules Prima M, 2, 3, 4, 5 and Optima moped / moped with Sachs 504 or 505 engine.
All mounting material incl. spring is included in the scope of delivery.
Alternative stands can be found in the accessories section.
Original Hercules spare part number: 927 100 55 99
| Material | Steel |
| Surface | varnished |
| Color | black |
| Stand base - center mount (A) | 220 mm |
| Total width of stand base (B) | 250 mm |
| Wide receptacle (C) | 55 mm |
| Ø Receptacle (D) | 8.3 mm |
| Spring nipple distance - center pivot axis (E) | 80 mm |
| Wide upright foot (F) | 25 mm |
| Total height | 230 mm |
| Hercules OEM number | 927 100 55 99 |
| Sachs | |
| Hercules | Great - 2 , 3 , 4 , 5 , Optima |
Accessories & related products
Buzzetti center stand (1A quality) | Hercules Prima, Optima / Sachs
Manufacturer: Buzzetti · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Stand base - center mount (A): 220 mm · Total width of stand base (B): 260 mm · Wide receptacle (C): 55 mm · Ø Receptacle (D): 8.3 mm · Spring nipple distance - center pivot axis (E): 80 mm · Wide upright foot (F): 20 mm · Total height: 230 mm
CHF 86.90
Explore categories from Stand
Moped fans also bought
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Pears · Area of application: Standard
CHF 2.40
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
CHF 10.90
CHF 24.22/l
Manual indoor cable set
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.2 mm · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 2200 mm
CHF 9.90
Manual cable set black
Color: black · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.2 mm · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Outer shell length: 6000 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 2200 mm
CHF 19.90








