
Zinc-plated M8 x 30 mm external hexagon head machine screw (hexagon head screw) for universal use.
Thread: M8
Thread length: 30 mm
Wrench width: 13 mm
Strength class: 8.8
Material: galvanized steel
Price per piece.
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Number of components | 1 pcs |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Color | silver |
| Nominal diameter (thread) | 8 mm |
| Drive | External hexagon |
| Width across flats | 13 mm |
| Total length | 35.2 mm |
| Screw head | Hexagon |
| Strength class | 8.8 |
| Thread length | 29.8 mm |
Accessories & related products
Screw M8x16 cylinder head low hexagon socket, galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 8 mm · Drive: Hexagon socket · Screw head: Cylinder head · Width across flats: 5 mm · Thread length: 16 mm · Strength class: 8.8
CHF 1.40
Explore categories from Screws & fastener sets
Moped fans also bought
swiing® revival upright spring blue galvanized | Puch
Spring design: Tension spring · Material: Spring steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 122 mm · Ø wire: 2.5 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Ø outside: 14 mm · Length spring hook: 19 mm · Length spring hook: 53 mm · Ø inside: 9 mm
CHF 2.70
swiing® revival bottom bracket bushing nylon | Puch Maxi, X30 Sport, Velux, NG-2AH
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Nylon · Color: black · Bearing type: Plain bearing · Ø inside: 16.2 mm · Ø outside: 20.2 mm · Ø Bundle: 24.1 mm · Total length: 19 mm · Puch OEM number: 349.1.42.005.1
CHF 2.50
Screw M4x12 pan-head galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 4 mm · Drive: Cross recess · Screw head: Lens head · Shank: No · Total length: 12 mm · Strength class: 8.8 · Alternative version of the Pony OEM number: A1406 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0240 106 101
CHF 1.90




