
M6x10 screw for fastening the fan cover to your Vespa Smallframe, Largeframe and Wideframe scooter. You can find a list of the exact models below in the drop-down menu under "suitable for the following models".
With this screw, the fan wheel cover / flywheel cover sits neatly in place again and you can quickly replace missing or damaged fasteners on the fan housing.
You can find more screws and practical screw sets for your Vespa in the accessories section.
Original Piaggio spare part number: 015946, 002856
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Screw head | Lens head |
| Ø External head | 10 mm |
| Total length | 13.5 mm |
| Thread length | 10 mm |
| Drive | Slot |
| Shank | No |
| Nominal diameter (thread) | 6 mm |
| Strength class | 4.8 |
| Piaggio OEM number | 015946, 002856 |
| Vespa | Vespa PX, T5, Cosa - PX80 E Lusso · V8X1T · 1983 - 1993 Lusso / Arcobaleno , PX100E · VIX1T · Indien , P125X · VNX1T · 1977 - 1982 (PX alt) Aussenverschluss , P125X · VNX2T · 1981 - 1984 (PX alt) Innenverschluss , PX125 E · VNX2T · 1982 - 1993 / Lusso / Arcobaleno , PX125 · VNX2T · 1993 - 1996 Classic , PX125 · VNX2T · 1997 - 1999 (Disc) , T5 125 · VNX5T · 1985 - 1993 , PX125 · ZAPM471 · 2001 MY Katalysator (Millenium) , P150X · VLX1T · 1978 - 1993 , P150S · VBX1T · 1978 - 1990 , PX150 · ZAPM742 · 2001 MY Katalysator (Millenium) , P200E · VSX1T · 1977 - 1984 (Zündschloss Lenkkopf) , PX200 · VSX1T · 1984 - 1993 Lusso / Arcobaleno , PX200 · VSX1T · 1993 - 1996 Classic , Cosa 125 · VNR1T · I 1988 - 1992 II 1992 - 1998 , PX200 · VSX1T · 1997 - 1999 (Disc) , Cosa 150 · VLR1T · I 1988 - 1991 II 1992 - 1995 , Cosa 200 · VSR1T · I 1988 - 1992 II 1992 - 1998 , P80X · V8X1T · alt (Zündschloss Lenkkopf) |
Accessories & related products
RMS screw set M7 engine housing 54 pcs | Vespa Largeframe
Material: Steel · Manufacturer: RMS · Number of components: 54 pcs · Surface: burnished · Thread type: M7x1 (standard thread) · Shank: Yes · Piaggio OEM number: 001447 · Piaggio OEM number: 012485 · Piaggio OEM number: 014565 · Piaggio OEM number: 239153
CHF 44.90
M5x34 air filter screw | Vespa Largeframe
Material: Steel · Total length: 34 mm · Thread length: 11 mm · Surface: galvanized (blue) · Shank length: 21.5 mm · Ø shaft: 6.8 mm · Ø External head: 6.8 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Drive: Slot · Shank: Yes · Nominal diameter (thread): 5 mm · Piaggio OEM number: S.14743 · Piaggio OEM number: S14743
CHF 2.90
M5x35 carburetor sump cover screw | Vespa Largeframe
Material: Steel · Total length: 42 mm · Thread length: 17 mm · Surface: galvanized (blue) · Shank length: 16.5 mm · Ø shaft: 5 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Drive: External hexagon · Shank: Yes · Nominal diameter (thread): 5 mm · Screw head: Hexagon · Width across flats: 8 mm · Piaggio OEM number: 014583 · Piaggio OEM number: 015835
CHF 2.90



