
M4 x 12 mm socket head screw without shank made of blue galvanized steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
The very flat head of the hexagon socket screw is particularly suitable for applications where space is at a premium.
Price per piece.
| Ø External head | 8 mm |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Thread type | M4x0.7 (standard thread) |
| Nominal diameter (thread) | 4 mm |
| Drive | Hexagon socket |
| Total length | 13.6 mm |
| Screw head | Cylinder head |
| Thread length | 12 mm |
| Width across flats | 2 mm |
| Strength class | 10.9 |
Accessories & related products
Screw M4x12 pan-head galvanized
Material: Steel · Total length: 12 mm · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Drive: Cross recess · Shank: No · Nominal diameter (thread): 4 mm · Screw head: Lens head · Strength class: 8.8 · Alternative version of the Pony OEM number: A1406 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0240 106 101
CHF 1.90
Screw M4x20 pan-head galvanized
Material: Steel · Color: silver · Total length: 23 mm · Thread length: 20 mm · Number of components: 1 pcs · Surface: galvanized (blue) · Ø External head: 7.8 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Drive: Slot · Nominal diameter (thread): 4 mm · Screw head: Lens head · Strength class: 4.8 · Area of application: Standard · Pony OEM number: A1404 · Alternative version of the Pony OEM number: A1405 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0240 105 000 · Sachs OEM no.: 2840 002 002
CHF 1.00
Explore categories from Screws & fastener sets
Moped fans also bought
Airsal gasket set 44 - 45 mm
Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Ø cylinder: 44 mm · Ø cylinder: 45 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Decompressor: Yes · Hole spacing outlet: 42 mm · Number of components: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Area of application: Tuning
CHF 9.90
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
CHF 9.90
Cable set E50 engine automatic black | Puch Maxi S / N
Material: Steel · Color: black · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm · Outer shell length: 6000 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
CHF 19.50
swiing® revival gasket gearbox cover engine 1 mm | Puch E50
Thickness: 1 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Sealing paper · Color: sand-colored · Ø inside: 106 mm · Ø outside: 116 mm · Number of components: 1 pcs · Number of fixing points: 4 pcs · Alternative version of the Puch OEM number: 349.1.10.349.1
CHF 3.90






