
M4 x 10 mm pan-head screw / pan-head screw with cross-head drive made of stainless steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece.
| Thread type | M4x0.7 (standard thread) |
| Total length | 13.3 mm |
| Strength class | A2-70 |
| Material | Chrome steel (colloquially known as stainless steel) |
| Nominal diameter (thread) | 4 mm |
| Drive | Cross recess |
| Screw head | Lens head |
| Ø External head | 8 mm |
| Thread length | 10 mm |
Accessories & related products
Cap nut M4 Inox
Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Nut type: Cap nut · Thread type: M10x1.5 (standard thread) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread type: M7x1 (standard thread) · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Drive: External hexagon · Nominal diameter (thread): 4 mm · Nominal diameter (thread): 5 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Nominal diameter (thread): 7 mm · Nominal diameter (thread): 8 mm · Nominal diameter (thread): 10 mm
CHF 0.80
Stop nut M4 Inox
Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Nut type: Self-securing nut · Thread type: M10x1.5 (standard thread) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread type: M7x1 (standard thread) · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Drive: External hexagon · Nominal diameter (thread): 4 mm · Nominal diameter (thread): 5 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Nominal diameter (thread): 7 mm · Nominal diameter (thread): 8 mm · Nominal diameter (thread): 10 mm
CHF 0.70
Explore categories from Screws & fastener sets
Moped fans also bought
Stop nut M7 galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Drive: External hexagon · Thread type: M7x1 (standard thread) · Nut type: Self-securing nut · Nominal diameter (thread): 7 mm · Height: 7.3 mm · Width across flats: 11 mm · Thread depth: 4.8 mm · Strength class: 8
CHF 0.90
GPO sprocket 9 - 21 teeth wide | Puch
Manufacturer: GPO · Surface: Hardened · Material: Steel · Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Number of teeth: 9 pcs · Number of teeth: 10 pcs · Number of teeth: 11 pcs · Number of teeth: 12 pcs · Number of teeth: 13 pcs · Number of teeth: 14 pcs · Number of teeth: 15 pcs · Number of teeth: 16 pcs · Number of teeth: 17 pcs · Number of teeth: 18 pcs · Number of teeth: 19 pcs · Number of teeth: 20 pcs · Number of teeth: 21 pcs · Recording type: Interlocking · Total thickness: 4.6 mm
CHF 7.90
M4x12 pan-head screw cross stainless steel
Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 4 mm · Drive: Cross recess · Screw head: Lens head · Ø External head: 8 mm · Total length: 15.3 mm · Thread length: 12 mm · Strength class: A2-70
CHF 0.90


