
Original, chrome-plated luggage rack from old stock, suitable for your Puch Maxi N moped / moped.
Note: The luggage rack comes from a late series, which was probably produced by Piaggio for the manufacturer Puch. At that time, the quality no longer reached the level of earlier production series. The chrome-plated surface shows slight damage in places and flash rust can occur at the connections of the cross struts. In addition, the luggage rack has more play than in the first series.
| Manufacturer | Puch |
| Material | Steel |
| Ø mounting hole | 10.5 mm |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Total length | 445 mm |
| Number of fixing points | 6 pcs |
| Wheel size | 17 " |
| Hole spacing | 19 mm |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Width | 160 mm |
| Height | 310 mm |
| Puch OEM number | 349.3.29.000.2 |
| Puch | E50 |
Accessories & related products
GPO Luggage rack chrome | Puch Maxi N
Manufacturer: GPO · Number of fixing points: 6 pcs · Hole spacing: 19 mm · Ø mounting hole: 6.8 mm · Ø mounting hole: 8.3 mm · Material: Steel · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Width: 160 mm · Height: 308 mm · Total length: 450 mm · Wheel size: 17 " · Mounting type: Nuts & bolts · Puch OEM number: 349.3.29.000.2
CHF 56.90
GPO Luggage carrier black matt | Puch Maxi N
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Wheel size: 17 " · Width: 160 mm · Height: 310 mm · Total length: 450 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Hole spacing: 20 mm · Number of fixing points: 6 pcs · Ø mounting hole: 6.7 mm · Ø mounting hole: 8.3 mm
CHF 76.90
Explore categories from Luggage carrier & trailer coupling
Moped fans also bought
GPO fork lock | Puch
Ø Pin: 8 mm · Width: 17 mm · Ø rotating part: 12 mm · Manufacturer: GPO · Wide locking block: 4.1 mm · Locking block length: 15.3 mm · Material: Brass · Material: Spring steel · Material: Steel · Ø outside: 12 mm · Total length: 40.8 mm · Length of turned part: 25.6 mm
CHF 10.50
Wippermann drive chain No.18 (double reinforced)
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Material: Steel · Color: gray · Ø Pin: 4.15 mm · Manufacturer: Wippermann · Surface: blank / oiled · Number of chain links: 114 pcs · Ø bore: 4.2 mm · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock
CHF 33.90
Not in stock
swiing® revival stand spring Inox | Puch
Spring design: Tension spring · Ø wire: 2.5 mm · Length spring hook: 19 mm · Length spring hook: 53 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: raw · Ø outside: 14 mm · Ø inside: 9 mm · Total length: 122 mm
CHF 5.90
Main stand black NOS | Puch Maxi N, Strada
Material: Steel · Color: black · Manufacturer: Puch · Total height: 180 mm · Surface: varnished · Stand base - center mount (A): 165 mm · Total width of stand base (B): 255 mm · Wide receptacle (C): 65 mm · Ø Receptacle (D): 17.8 mm · Spring nipple distance - center pivot axis (E): 90 mm · Wide upright foot (F): 20 mm · Wide upright foot (F): 60 mm
CHF 57.90








