
Plain steel number plate holder for your moped / moped with the corresponding German license plate.
The simple but stylish number holder is easy to mount and align thanks to the two mounting holes. The license plate can be attached to the two M4 threads.
| Manufacturer | Puch |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Thread type | M4x0.7 (standard thread) |
| Total length | 7.6 mm |
| Width | 42.2 mm |
| Ø mounting hole | 5.4 mm |
| Thread length | 2.5 mm |
| Height | 50.3 mm |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Hole spacing | 36.4 mm, 28 mm |
| Puch OEM number | 349.1.27.120.1 |
| Puch |
Accessories & related products
Screw M5x12 flat head slotted stainless steel
Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: raw · Color: silver · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 5 mm · Drive: Slot · Thread length: 12 mm · Screw head: Panhead · Total length: 14.8 mm · Ø External head: 10 mm · Number of components: 1 pcs · Strength class: A2-70 · Area of application: Standard
CHF 1.10
M4x10 pan-head screw cross stainless steel
Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 4 mm · Drive: Cross recess · Thread length: 10 mm · Screw head: Lens head · Total length: 13.3 mm · Ø External head: 8 mm · Strength class: A2-70
CHF 0.80
Explore categories from Number holder
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Manufacturer: GPO · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: silver · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Total length: 145 mm · Ø mounting hole: 5 mm · Width: 105 mm · Thread length: 8 mm · Height: 5.3 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm
CHF 10.90
Power cable 1-core yellow 1 mm² (per meter)
Cable cross-section: 1 mm² · Ø single core: 0.15 mm · Manufacturer: Made in Italy · Ordering unit: Per meter · Material: Copper · Material: Plastic · Surface: raw · Color: yellow · Ø outside: 1.9 mm · Number of cables: 1 pcs · Total length: 1000 mm · Area of application: Standard
CHF 1.40
Polini brake shoes "Racing" Ø 90 x 18 spoke wheel front | Piaggio Ciao, Bravo, Boxer
Manufacturer: Polini · Ø drum: 90 mm · Width: 18 mm · Number of springs: 2 pcs · Springs included: Yes · Slotted: No · Color: blue · Area of application: High End · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Alternative version of the Piaggio OEM number: 114408
CHF 27.90






