
Complete connecting rod suitable for crankshafts of various Zündapp engines.
Some dimensions differ from the original Zündapp Belmondo (Type 247) connecting rod.
The two brass spacers are included.
Branded product from the Portuguese manufacturer Jasil under the Top Racing brand.
| Manufacturer | Jasil |
| Material | Steel |
| Area of application | Standard, Tuning |
| Surface | copper-coated |
| Connecting rod length center-center | 91 mm |
| Ø Connecting rod bolt | 16 mm |
| Ø lower connecting rod eye outside | 31 mm |
| Ø upper connecting rod eye outside | 23 mm |
| Ø lower bearing inside | 21 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Ø inside upper bearing | 15 mm |
| Dimension lower bearing | 16/21 x 9.75 mm |
| Dimension upper bearing | 12/15 x 12.7 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Connecting rod pin length | 37.85 mm |
| Total length | 118.2 mm |
| Zündapp Belmondo |
| Zündapp |
Explore categories from Engine block
Moped fans also bought
17 mm Bing SRF carburetor (replica)
Nominal diameter: 17 mm · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRF · Ø Internal connection: 23 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Air filter connection: 60 mm · Ø Air filter connection: 64 mm · Height: 117 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Total length: 78 mm · Mixed oil connection: No · Width: 64 mm · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M4x0.7 (standard thread) · Nozzle block: 2.xx · Area of application: Tuning · Clamping screw torque (max.): 3 N/m · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
CHF 64.90
Fuel tap vertical M10x1 (to screw in) outgoing at the bottom / cast iron
Manufacturer: Made in Italy · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Installation direction: vertical / vertical · Outlet direction: below · Mounting type: screw in (thread) · Spare tube shape: straight · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 65 mm
CHF 14.90
swiing® ingenious exhaust manifold 28 mm left chrome | Zündapp Belmondo
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Total length: 360 mm · Ø inside: 25 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Ø outside: 28 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing outlet: 40 mm
CHF 49.90



