
High-quality tire with all-round profile for your moped, moped and small motorcycle.
The tire has a beautiful block profile, which is reminiscent of the nostalgic first models.
You can find an alternative to this tyre and the matching inner tube in the accessories section.
Quality product from the French manufacturer Hutchinson.
| Inventory-managed | No |
| Manufacturer | Hutchinson |
| Tire width | 2 " |
| Color | black |
| Width | 2 " |
| Old designation | 23 x 2 " |
| Speed index | B = 50 km/h |
| Load capacity index | 28 = 100 kg |
| Profile type | Vroom |
| Tire type | Allround |
| Wheel size | 19 " |
| White wall | No |
| Tubeless (yes/no) | Tubetype TT (requires hose) |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
Accessories & related products
Continental 2.00 x 19" tires KKS
Inventory-managed: No · Color: black · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 " · Tire width [mm]: 50.8 · Width: 2 " · Wheel size: 19 " · Old designation: 23 x 2 " · Speed index: B = 50 km/h · Load capacity index: 24 = 90 kg · Profile type: KKS 10 · Tire type: Allround · White wall: No · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
CHF 49.90
Continental 2.00 x 19" tires whitewall
Inventory-managed: No · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 " · Tire width [mm]: 50.8 · Color: black and white · Width: 2 " · Wheel size: 19 " · Old designation: 23 x 2 " · Speed index: B = 50 km/h · Load capacity index: 24 = 90 kg · Profile type: KKS 10 · Tire type: Allround · White wall: Yes · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
CHF 59.90
Explore categories from Tires & inner tube
Moped fans also bought
Fortune / Merrick 2.00 - 2.25 x 19" tube
Manufacturer: Fortune · Valve type: TR4 Auto valve · Tire width: 2 - 2.25 " · Tire width: 2.25 " · Tire width [mm]: 50.8 - 57.15 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Wheel size: 19 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 "
CHF 10.50
Heidenau 2.25 x 17" tires M4 Allround
Inventory-managed: No · Manufacturer: Heidenau · Tire width: 2.25 " · Color: black · Width: 2 1/4 " · Wheel size: 17 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Speed index: B = 50 km/h · Load capacity index: 28 = 100 kg · Profile type: M4 · Tire type: Allround · White wall: No · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
CHF 47.90
Manual indoor cable set
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.2 mm · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Total length: 2200 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
CHF 9.90
Manual cable set black
Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Color: black · Ø Stranded wire: 1.2 mm · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Total length: 2200 mm · Outer shell length: 6000 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
CHF 19.90






