
Front light made of gray plastic in the rounded version for your Piaggio Si moped / moped.
The front light can be fitted both with conventional P26s bulbs for the low beam and additionally with socket bulbs (Ø 11x36 mm) for the parking light (not included).
All common speedometers with a diameter of 48 mm can be fitted in the front light. The inner hole spacing of the headlight holder is 115 mm.
Matching bulbs, lamp grilles and also alternative front spotlights can be found in the accessories.
A quality product made in Italy.
Original Piaggio spare part number: 228999, 268074
| Manufacturer | Made in Italy |
| Housing material | Plastic |
| Color | gray |
| Lens material | Plastic |
| Bulb holder | P26s, Soffit pear |
| Tension | 6 V, 12 V |
| Ø outside | 132 mm |
| Width | 150 mm |
| Height | 140 mm |
| Ø External connection | 6.3 mm |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Speedometer recording | 48 mm |
| Switch included | Yes |
| Battery operated | No |
| Depth | 145 mm |
| Test mark | none |
| Mounting type | Screws |
| Area of application | Standard, Original |
| Piaggio OEM number | 228999, 268074 |
| Piaggio | Si |
Accessories & related products
Spotlight round Ø 13 cm chrome
Housing material: Sheet metal (steel) · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Color: transparent · Bulb holder: BA15d · Lens material: Plastic · Tension: 6 V · Tension: 12 V · Ø External connection: 12 mm · Width: 135 mm · Height: 146 mm · Speedometer recording: None · Switch included: No · Battery operated: No · Ø outside: 130 mm · Mounting type: Screws · Thread size: M6 · Test mark: none · Number of fixing points: 2 pcs · Depth: 80 mm · Area of application: Standard
CHF 25.90
Explore categories from Headlights & indicators
Moped fans also bought
GPO Leaf gauge set 0.05 - 1.00 13 pcs.
Measuring range: 0.05 - 1 mm · Manufacturer: GPO · Surface: blank / oiled · Material: Metal · Number of components: 13 pcs · Total length: 105 mm · Width: 13 mm · Thickness: 0.05 mm · Thickness: 0.15 mm · Thickness: 0.2 mm · Thickness: 0.25 mm · Thickness: 0.3 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 0.5 mm · Thickness: 0.6 mm · Thickness: 0.7 mm · Thickness: 0.8 mm · Thickness: 0.9 mm · Thickness: 1 mm · Area of application: Measuring tool
CHF 11.90
Handlebar fork plate 30 cm curved with chrome strut
Manufacturer: Made in Germany · Mounting type: Fork plate · Material: Steel · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Width: 680 mm · Height: 270 mm · Fork plate holder length: 90 mm · Clamping diameter: 22 mm · Ø outside: 22 mm · Length handlebar ends: 155 mm · Crossbar: Yes · Ø Strut: 14 mm · Strut length: 280 mm
CHF 32.90
Exhaust manifold 22 mm | Sachs 503 AB (with guide bushing)
Manufacturer: Made in Portugal · Number of fixing points: 2 pcs · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Ø inside: 20 mm · Ø inside: 26 mm · Total length: 440 mm · Ø outside: 22 mm · Ø outside: 28 mm · Hole spacing outlet: 50 mm · Flame tube attachment: Stud bolts & nuts
CHF 29.90
Continental 2.00 - 2.50 x 16" tube
Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Old designation: 20 x 2 " · Old designation: 20 x 2.25 " · Old designation: 20 x 2.5 " · Tire height [%]: 100 · Wheel size: 16 " · Valve type: TR6 car valve
CHF 14.50






