
Chrome-plated lamp head with sturdy lamp glass made of real glass on your Hercules K50 Sport / Supersport / RX / SX moped / small motorcycle.
Dimensions:
Ø outside: 151 mm
Ø inside bulb holder: 143 mm
Ø bulb glass after shoulder (holder diameter): 130 mm
Ø inside bulb holder: 38 mm
The front lamp is supplied with a bulb holder for the BA20D bulb. The bulb is not included in the scope of delivery
| Test mark | E4 |
| Material | Steel, Glass |
| Color | Chrome |
| Bulb holder | BA20d |
| Ø Frame | 20 mm |
| Mounting type | Screws |
| Ø inside | 143 mm |
| Ø outside | 151 mm |
| Height | 76 mm |
| Number of fixing points | 1 pcs |
| Alternative version of the Kreidler OEM number | 08.10.11 |
| Universal |
| Hercules |
Accessories & related products
Explore categories from Headlights & indicators

