
Complete GA14 129 carburetor incl. strainer suitable for your Peugeot 103 and MBK, Motobecane 51 moped / moped.
The scope of delivery includes the complete set as shown
Other carburetors and air filters can be found in the accessories section.
French quality product from the manufacturer Gurtner in original equipment quality.
| Material | Aluminum |
| Manufacturer | Gurtner |
| Width | 60 mm |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Nominal diameter | 14 mm |
| Ø Internal connection | 19 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Height | 120 mm |
| Nozzle size | 68 |
| Ø without reducing sleeve | 19 mm |
| Ø Inside entrance | 14 mm |
| Ø Output inside | 14 mm |
| Ø Air filter connection | 50 mm |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Total length | 56 mm |
| Area of application | Standard, Original |
| Choke control | Cable choke |
| MBK / Motobécane |
| Peugeot |
Accessories & related products
Gurtner air filter original | Peugeot 103, Vogue, SPX, RCX
Manufacturer: Gurtner · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Plastic · Color: black · Width: 87 mm · Filter type: Box · Height: 95 mm · Total length: 63 mm · Ø Internal connection: 50.5 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard · Peugeot OEM number: 11714522
CHF 26.90
Gurtner air filter original | MBK, Motobécane 51
Manufacturer: Gurtner · Mounting type: Plug connection · Mounting type: Screws · Material: Plastic · Color: black · Width: 101 mm · Filter type: Foam · Height: 118 mm · Total length: 49 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard · Motobécane OEM number: 13709
CHF 21.90
Gurtner carburetor D12G with air filter original | Peugeot 103 SP, MVL
Nominal diameter: 12 mm · Manufacturer: Gurtner · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Aluminum · Material: Plastic · Component group Carburetor: Carburetor complete · Width: 110 mm · Choke control: Cable choke · Height: 95 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Total length: 160 mm · Nozzle size: 66 · Ø Inside entrance: 12 mm · Ø Output inside: 12 mm · Ø Air filter connection: 50 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard
CHF 79.90
Not in stock
Gurtner carburetor GA14 with air filter original | Peugeot 103 SPX RCX (219)
Nominal diameter: 14 mm · Manufacturer: Gurtner · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Width: 86 mm · Choke control: Cable choke · Height: 101 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Total length: 111 mm · Ø without reducing sleeve: 19 mm · Nozzle size: 66 · Ø Inside entrance: 14 mm · Ø Output inside: 14 mm · Ø Air filter connection: 50 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard
CHF 119.90
Not in stock
Gurtner carburetor D12G (243.0B) with air filter original | Peugeot 103 Vogue, 102
Nominal diameter: 12 mm · Manufacturer: Gurtner · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Aluminum · Material: Plastic · Component group Carburetor: Carburetor complete · Width: 94 mm · Choke control: Cable choke · Height: 87 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Total length: 115 mm · Nozzle size: 66 · Ø Inside entrance: 12 mm · Ø Output inside: 12 mm · Ø Air filter connection: 50 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard
CHF 74.90
Not in stock







