
High-quality replica of the legendary ULO rear spotlight for your Puch Maxi N and Maxi S moped / moped.
It is almost indistinguishable from the original ULO reflector
.The rubber pad is flat and therefore fits perfectly on the straight surface of the Puch Maxi N mudguard.
A bulb is already installed in the rear light. BA15s bulbs are suitable for this rear light.
| Width | 60 mm |
| Manufacturer | GPO |
| Material | Plastic |
| Color | red, black |
| Tension | 6 V |
| Height | 110 mm |
| Bulb holder | BA15s |
| Test mark | none |
| Ø Receptacle | 4 mm |
| Depth | 80 mm |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Battery operated | No |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Brake light | No |
| Reflectors | Yes |
| Puch |
Accessories & related products
swiing® revival square rear light (ULO replica) with E-mark
Manufacturer: swiing® revival parts · Test mark: E24 · Material: Plastic · Color: black · Color: red · Ø Receptacle: 4 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Bulb holder: BA9s · Depth: 60 mm · Battery operated: No · Width: 65 mm · Brake light: No · Reflectors: Yes · Height: 50 mm · Number of fixing points: 1 pcs · Pony OEM number: P777 · Puch OEM number: 321.1.55.100.0
CHF 24.90
Explore categories from Electrics & light
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Outlet direction: below · Mounting type: Union nut · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm
CHF 9.90
Not in stock
swiing® revival side protection screw set black | Puch Maxi S
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: raw · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Color: silver · Drive: Slot · Drive: Triangular head · Thread length: 35 mm · Thread length: 50 mm · Total length: 47 mm · Total length: 60 mm
CHF 12.90
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Quantity: 4 pcs · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
CHF 9.90
Cable set E50 engine automatic black | Puch Maxi S / N
Color: black · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Outer shell length: 6000 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm
CHF 19.50








