
Complete spoke set suitable for Sachs 19" wheels (e.g. Hummel, Hercules, Hecker, Rixe, Rex, Göricke etc.).
The kit consists of 36 spokes made of galvanized steel and 36 yellow galvanized nipples. yellow galvanized nipple.
Spoke dimensions:
Length from inside of hook (A): 198 mm
Ø spoke (B): 2.9 mm
Ø thread (C): 3.2 mm
Hook length (D): 9.5 mm
Thread length (E): 12 mm
Hook angle (F): 95°
Ø spoke head (G): 5.6 mm
Material: Galvanized steel
Dimension spoke nipple:
Total length (H): 14.7 mm
Ø nipple head (I): 8 mm
Ø nipple neck (J): 5.0 mm
Material: galvanized steel
You can find suitable fitting tools, rim tapes, etc. in the accessories section.
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Material | Steel |
| Nipple length | 14.7 mm |
| Manufacturer | GPO |
| Thread length | 12 mm |
| Surface | galvanized (blue), galvanized (yellow) |
| Quantity | 36 pcs |
| Length from hook | 198 mm |
| Ø spoke | 2.9 mm |
| Ø spoke head | 5.6 mm |
| Nominal diameter (thread) | 3.2 mm |
| Ø nipple head | 8 mm |
| Ø Nipple neck | 5 mm |
| Hook length | 9.5 mm |
| Hook angle | 95 ° |
| Universal |
| Sachs |
Accessories & related products
Rim ring 1.50 x 19" (56 mm) chrome large nipple holes
Nominal diameter: 484 mm · Material: Steel · Color: Chrome · Manufacturer: Made in Italy · Surface: chrome-plated · Rim well depth: 8.2 mm · Jaw width [inch]: 1.5 " · Jaw width [mm]: 39.1 mm · Ø Nipple hole: 6.9 mm · Number of spoke holes: 36 pcs · Wheel size: 19 " · Overall width outside: 56 mm
CHF 71.90
Not in stock
Centering stand 12" - 29"
Material: Aluminum · Material: Plastic · Material: Steel · Total length: 350 mm · Width: 220 mm · Height: 470 mm · Ø Clamping shaft: 12.2 mm · Number of components: 1 pcs · Surface: galvanized (blue) · Surface: powder-coated · Surface: raw · Area of application: Workshop accessories
CHF 169.90
Explore categories from Spokes
Moped fans also bought
OMG fuel filter metal 6 mm (removable)
Ø inside: 3.45 mm · Manufacturer: OMG · Material: Glass · Material: Metal · Color: gray · Color: transparent · Color: white · Filter type: Plastic net · Total length: 40 mm · Total length: 63 mm · demountable: Yes · Ø outside: 22 mm · Ø fuel hose connection: 5.6 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm
CHF 6.80
BING O-ring Bing SRE & 85, Ø 20 mm
Ø inside: 17.2 mm · Manufacturer: BING · Material: Rubber · Place of use: Carburetor · Surface: raw · Color: black · Number of components: 1 pcs · Ø outside: 20 mm · Area of application: Standard · Cord thickness: 1.4 mm · Pony OEM number: A4281 · Sachs OEM no.: 0250 160 101
CHF 2.90
NSK BO15 shoulder ball bearing 15/40/10 (A4502)
Material: Brass · Material: Steel · Stock number: BO15 · Width: 10 mm · Inner ring width: 10 mm · Manufacturer: NSK · Ball bearing closed: No · Ø outside: 40 mm · Bearing cage: Brass cage ball-guided · Bearing type: Shoulder bearing · Ø inside: 15 mm · Area of application: Standard · Pony OEM number: A4502 · Sachs OEM no.: 0932 007 001
CHF 24.90
Continental 2.00 - 2.50 x 19" tube
Valve type: TR6 car valve · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 25.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 " · Old designation: 23 x 2.5 " · Wheel size: 19 "
CHF 17.50







